2024. október 15.
Hogyan erősítsük immunrendszerünket az őszi időszakban?

Hogyan erősítsük immunrendszerünket az őszi időszakban?

Az ősz beköszöntével az idénygyümölcsök és -zöldségek széles és színes kínálata egyre szűkül és hajlamossá válhatunk a vitaminokban szegényebb, de nehezebb, zsírosabb ételek fogyasztására. Ezzel párhuzamosan egyre kevesebb napfény ér bennünket, a levegő lehűlése és a fokozott őszi stresszterhelés pedig sajnos magával hozza a náthaszezont.  

 

Mindezek ellenére, ha megfelelően felkészítjük a szervezetünket a hideg időszakra, valóban sikeresen vehetjük fel a harcot a megfázás és egyéb kellemetlen megbetegedések ellen. Még nem késő belevágni az immunrendszer erősítésébe, lássuk, mit tehetünk

 

Csökkentsük a stressz hatását a szervezetünkre

Ősszel és télen kiemelten fontos a testi-lelki egészségünk szempontjából a megfelelő stresszkezelés, ugyanis a tartós stresszre a szervezetünk magas kortizol szinttel reagál, ami pedig alacsonyabb immunválaszt eredményez. Így a kórokozók szabad utat kapnak és nagyobb esélyünk lesz elkapni például az őszi felső légúti megbetegedéseket. Érdemes kitapasztalni, hogy alkatilag mi az, amivel enyhíthetjük a stresszt: jóga, meditáció, főzés, alkotás, túrázás a szabadban vagy akár az olvasás is sokat segíthet. De a testmozgásról sem szabad megfeledkezni, mint nagyszerű stresszcsökkentő eszközről.

 

Mozogjunk rendszeresen

A rendszeres testmozgás a stresszel való egészséges megküzdés mellett nagyon sokat segíthet abban, hogy elkerüljük az őszi náthát vagy az influenzát. A mozgás ugyanis nagyban serkenti az egészséges nyirokkeringést, több oxigént juttat a szervezetbe, ezáltal nő az ellenálló-képességünk és hatékonyabban tudjuk távol tartani a kórokozókat. Érdemes tehát rendszeresen időt szakítanunk rá; már egy nagyobb séta a friss levegőn, vagy kisebb intenzitású mozgások is sokat segíthetnek az egészségünk megőrzésében. Ha pedig rendszeresen intenzív testmozgást végzünk, kiemelten fontos, hogy a kellő vitaminbevitel mellett a megfelelő mennyiségű aminosav-bevitelre is hangsúlyt fektessünk az immunrendszer egészsége érdekében. Válasszunk ehhez egy komplex étrend-kiegészítőt, amelyben szükséges aminosavak mellett további hasznos vitaminok és ásványi anyagok is megtalálhatóak.

 

Fogyasszunk friss idényzöldségeket és -gyümölcsöket

A szezonális és helyi termesztésű zöldségek és gyümölcsök bizonyítottan sokkal több hasznos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, mint a tartósított vagy több kontinensen át utaztatott termények. Válasszunk ősszel friss gyümölcsöket, mint az alma, a szilva, a szőlő vagy a körte, illetve zöldségeket, mint az édesburgonya, a cékla, a bab vagy a sütőtök, amelyek nem csupán vitamindúsak, hanem rostban is gazdagok, így az emésztőrendszerünk egészséges működését is támogatják.

 

Fordítsunk figyelmet a kellő vitaminbevitelre

Az egészséges táplálkozás és jó életmódbeli szokások mellett nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségben juttassunk vitaminokat a szervezetünkbe az őszi időszakban is. Ahogyan a napsütéses órák száma csökken, egyre nagyobb szerepet kap a D-vitamin pótlása, melynek az egészséges immunműködés szempontjából kiemelt szerepe van az őszi-téli időszakban. “Érdemes odafigyelni a megfelelő mennyiségű C-vitamin és Cink bevitelre is, ha a célunk az immunrendszer felvértezése a kórokozók ellen. Válasszunk ehhez egy olyan komplex, magas minőségű étrend-kiegészítőt, amelyben a vitaminok és ásványi anyagok széles spektruma megtalálható, melyek egymás hatását is támogatják, így a szervezet védekezőképességét erősítve vehetjük fel a harcot a baktériumok és vírusok ellen” – tette hozzá Gyöngyösi Szilvia, a MyEatrend márkanagykövete.

Megosztás

Hello Mozaik

Mintegy 3,5 milliárd ember szenved a világon valamilyen szájüregi betegségben - jelentős rész a fogágybetegség

  • 2024.10.15

A fogágybetegség világszerte emberek millióit érinti, és különösen aggasztó a helyzet Magyarországon, ahol a lakosság jelentős része küzd különböző szintű fogászati problémákkal. A kezeletlen fogszuvasodás már kisgyermekkorban is jelentős, és a probléma a felnőttkorra súlyosbodik, hiszen a 15 év feletti lakosság 8,6%-a súlyos fogágybetegségben szenved, míg a 20 év felettiek 14,1%-a teljesen fogatlan. Az Irányított Biofilm Terápia (GBT) egy forradalmi svájci módszer, amely fájdalommentesen és hatékonyan távolítja el a káros biofilmet, megelőzve és kezelve a fogágybetegséget. A Clinident körképe.

Rendszeres takarítás nélkül évente akár több tíz kiló por is felhalmozódhat a lakásban

Hello Mozaik

Rendszeres takarítás nélkül évente akár több tíz kiló por is felhalmozódhat a lakásban

  • 2024.10.14

Egy átlagos háztartásban naponta több száz gramm por keletkezik, átlagosan egy négyzetméter területen évente akár több kilogramm por is felhalmozódhat. Egy tipikus lakásban ez akár több tíz kilogramm port is jelenthet évente, ha nem történik rendszeres takarítás. Általánosságban elmondható, hogy egy ember naponta 10-20 mikrogramm poratka-allergént lélegez be. Az otthoni takarítás hatékonyságát célzó technológiai innovációk, például az intelligens porszívók és a fejlett szűrőrendszerek, egyre nagyobb szerepet kapnak a por elleni küzdelemben.