2024. december 22.

Elindult a viharjelzés a Velencei-tónál is

Az elsőfokú viharjelzés az erős, 40 kilométer/óra és 60 kilométer/óra közötti szélre, a másodfokú viharjelzés a viharos, 60 kilométer/órát meghaladó szélre figyelmeztet.

Április 1-jétől indult a tavi viharjelzési szezon, amely október 31-ig tart. A balatonihoz hasonló fényjelző lámpák működnek a Velencei-tónál és a Tisza-tónál is. A viharjelzéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) adja ki a Siófoki Viharjelző Obszervatórium szakmai felügyelete mellett - olvasható a met.hu-n.

Az elsőfokú viharjelzés, a percenként 45 sárga fényfelvillanás az erős (40 kilométer/óra és 60 kilométer/óra közötti) szélre, a másodfokú viharjelzés, a percenként 90 sárga fényfelvillanás pedig a viharos (60 kilométer/órát meghaladó) szélre figyelmeztet. A jelzéseket a szélerősödést megelőzően fél-másfél órával adják ki – írta az MTI.

A Balatont és a Velencei-tavat érintő időjárási információk folyamatosan frissülve szabadon hozzáférhetőek az OMSZ honlapján, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján, valamint a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület weboldalán.

A viharjelzések tóparti megjelenítését a Balaton körül 31 stabil fényjelző, kiemelt strandokon 15 mobil tájékoztató fényjelző, a Velencei-tavon 3 stabil fényjelző viharjelző és egy mobil lámpaegység, a Tisza-tavon 5 viharjelző  állomás végzi.

Az OMSZ folyamatosan fejleszti az időjárással, illetve a veszélyes időjárási jelenségekkel kapcsolatos tájékoztatást. Teljes körű információt nyújt az OMSZ Meteora nevű, ingyenesen letölthető mobil-alkalmazása, amely az érvényben lévő időjárási veszély-figyelmeztetések és riasztások kijelzése mellett többek között alkalmas arra is, hogy a tavi viharjelzés érvényben lévő fokozatáról, illetve annak változásáról tájékoztassa a felhasználót.

Megosztás

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

Hello Ország

Kié a felelősség? Így látjuk a társadalmi ügyeket

  • 2024.09.26

Fenntarthatóság, gyermekvédelem, esélyegyenlőség – és még hosszan folytathatnánk a társadalmilag fontos ügyek listáját. Abban egyetért a közvélemény, hogy ezekkel a témákkal foglalkozni kell, de a felelősségvállalás szintjeiről és szereplőiről már eltérően gondolkozunk. A CHERRISK friss kutatása a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos véleményeket vizsgálta, és érdekes eredményeket hozott.